Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego
Zamówienia publicznego
Świadczenie usług weterynaryjnych na rzecz psów i koni służbowych będących na stanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz jednostek garnizonu łódzkiego
1.3.10 Świadczenie usług weterynaryjnych
Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
polski
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług weterynaryjnych na rzecz psów i koni służbowych będących na stanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz jednostek garnizonu łódzkiego. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia odpowiednio do części zawiera załącznik 5.1-5.2 do SWZ.
Usługi będą realizowane sukcesywnie w okresie trwania umowy.
Wykonawca zobowiązuje się realizować przedmiot zamówienia zgodnie z postanowieniami umowy, której wzór zawarto w załączniku nr 9 do SWZ.
Zgodnie z art. 95 ust. 1 uPzp Zamawiający wymaga, aby Wykonawca/podwykonawca w okresie realizacji umowy zatrudniał osoby wykonujące czynności związane z leczeniem zwierząt na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Powyższy wymóg nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, w jakim będą wykonywać osobiście usługi na rzecz Zamawiającego.
Postanowienia dotyczące sposobu dokumentowania zatrudnienia oraz kontroli spełniania przez wykonawcę lub podwykonawcę wymagań dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz postanowienia dotyczące sankcji z tytułu niespełnienia wymagań określonych w art. 95 ust. 1 określono w paragrafie § 5 każdego ze wzorów umowy (załącznik nr 9 do SWZ).
Część 1
Świadczenia usług weterynaryjnych na rzecz psów służbowych.
1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług weterynaryjnych na rzecz psów służbowych będących na ewidencji KWP w Łodzi oraz jednostek garnizonu łódzkiego
2. Wykonawca zobowiązuje się należycie prowadzić na bieżąco dokumentację medyczną leczonych zwierząt, wypełniać dokumenty stanowiące załączniki do umowy. Zamawiający w każdej chwili może dokonać wglądu w dokumentację medyczną leczonych psów oraz poprosić o odpis z wyników badań i kart leczenia psów.
Pod pojęciem dokumentacja medyczna należy rozumieć: zbiór danych o stanie zdrowia psa służbowego, udzielonych mu świadczeniach medycznych, podanych lekach, odbytych zabiegach oraz wizytach lekarskich.
Należyte prowadzenie dokumentacji oznacza:
a) wpis w dokumentacji dokonywany jest niezwłocznie po udzieleniu świadczenia;
b) każdy wpis oznaczony jest danymi osoby, która go dokonała;
c) wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, możliwa jest natomiast jego zmiana w przypadku popełnienia błędu, jednakże w tym zakresie musi zostać zamieszczona szczegółowa adnotacja określająca przyczynę błędu oraz oznaczenie osoby, która dokonała zmiany wpisu;
d) strony dokumentacji medycznej muszą być ponumerowane;
e) dokumentacja powinna być wypełniana w sposób czytelny;
f) wpisy powinny być dokonywane chronologicznie;
g) każda strona dokumentacji psa służbowego powinna być oznaczona przynajmniej jego imieniem oraz numerem identyfikacyjnym;
h) dokument, który został włączony do dokumentacji, nie może być z niej usunięty.
3. Jednostka zlecająca - zobowiązana jest indywidualnie do sporządzania przed planowaną wizytą zlecenia z dokładnym opisem przyczyny wizyty oraz przesłania go do Wydziału GMT KWP Łódź w celu zabezpieczenia środków finansowych.
Po uzyskaniu zgody pracownik Wydziału GMT KWP w Łodzi odeśle mailem do jednostki zlecenie w celu umówienia spotkania z lekarzem weterynarii. Przewodnik psa zobowiązany jest przesłać do Wykonawcy zaakceptowane przez Wydział GMT KWP w Łodzi zlecenie lub okazać je lekarzowi weterynarii podczas wizyty.
W wyjątkowych sytuacjach lekarz weterynarii może przyjąć psa służbowego bez zlecenia wyłącznie w przypadku nagłej wizyty (zagrażającej życiu i zdrowiu psa), każda kolejna wizyta wymaga zlecenia zaakceptowanego przez Wydział GMT KWP w Łodzi.
4. W przypadku nagłych urazów, wypadków zlecenie nie jest wymagane, jednak po wykonanej usłudze Przewodnik psa zobowiązany jest sporządzić szczegółową notatkę służbową z podpisem przełożonego oraz załączyć ją pod fakturę wystawioną przez Przychodnię Weterynaryjną.
5. Każde zlecenie ma zawierać numer / miesiąc / rok / KWP, KMP lub KPP / oraz datę wystawienia.
6. Wykonawca zobowiązuje się do wystawiania faktur po każdej wykonanej usłudze, w terminie nie przekraczającym 10 dni od daty jej wykonania i przesłaniu faktury do siedziby Zamawiającego. Do każdej faktury musi zostać dołączone zlecenie przekazane do Lecznicy przez jednostkę oraz Specyfikacja wykonanej usługi z wyszczególnieniem wszystkich czynności podjętych przez Lekarza Weterynarii oraz podanych leków.
Jeżeli wystąpi konieczność podania preparatów mineralno–witaminowych lub pielęgnacyjnych np. po przebytych zabiegach/operacjach, Wykonawca wystawi odrębną fakturę, pod warunkiem, że przed ich zastosowaniem uzyskał na to pisemną zgodę Naczelnika Wydziału GMT w Łodzi.
7. W zakres usług wchodzić powinny m. in.:
1. Okresowy przegląd weterynaryjny wykonywany w siedzibie Wykonawcy w razie konieczności na terenie jednostki Zamawiającego, podczas którego będą wykonywane następujące czynności:
- ważenie
- mierzenie temperatury
- osłuchiwanie
- przegląd oczu, uszu, skóry i uzębienia
- obmacywanie
- zabezpieczenie przeciwko pchłom i kleszczom oraz wydanie dawki dodatkowej na kolejne 6 miesięcy – do kolejnego przeglądu okresowego
- odrobaczenie – według wskazań lekarza weterynarza jednak nie rzadziej niż dwa razy do roku ale nie częściej niż cztery razy do roku.
W przypadku stwierdzenia w wyniku przeglądu konieczności wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, lekarz weterynarii może wykonać następujące czynności:
- czyszczenie uszu
- obcięcie pazurów
- czyszczenie gruczołów około odbytniczych
- usunięcie kamienia nazębnego
2. Szczepienia ochronne wykonywane raz w roku w siedzibie Wykonawcy lub podczas przeglądu okresowego ( jeżeli termin wykonania kolejnego szczepienia to umożliwia)
- szczepienie przeciwko wściekliźnie
- szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym ( wieloskładnikowa szczepionka skojarzona zabezpieczająca m.in. przed następującymi chorobami: nosówka, zakażenie adenowirusowe i paro wirusowe, leptospiroza, choroba rubartha, parainfluenza)
3. Diagnozowanie, leczenie, wykonywanie badań i zabiegów według potrzeb w siedzibie Wykonawcy obejmuje następujące czynności:
- diagnozowanie i leczenie chorób układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowego i nerwowego, leczenie dietetyczne chorób wewnętrznych, prowadzenie leczenia i monitoring zwierząt przewlekle chorych,
- rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie chorób zakaźnych zwierząt np. parwowirozy, nosówki, itp.,
- diagnostyka chorób kwalifikujących się do leczenia chirurgicznego, drobne zabiegi chirurgiczne,
- diagnozowanie urazów kończyn i kręgosłupa (badanie RTG), leczenie złamań kości i stawów, zakładanie opatrunków usztywniających i gipsowych, diagnostyka i leczenie chorób stawów.
- badanie okulistyczne, leczenie zachowawcze chorób gałki ocznej, szycie ran powiek, itp.
- diagnozowanie schorzeń układu rozrodczego samic i samców, diagnostyka i leczenie chorób jąder i prostaty,
- diagnozowanie chorób ektopasożytniczych, dermatoz grzybiczych i bakteryjnych oraz chorób alergicznych i hormonalnych skóry, testy alergiczne, laboratoryjne badanie zeskrobin skórnych i wymazów z uszu, wykonywanie posiewów i anybiogramów, leczenie zaburzeń okrywy włosowej, leczenie dietetyczne (diety lecznicze).
- wykonywanie eutanazji, oględzin i odbiór zwłok zwierząt wraz z wydaniem stosownych zaświadczeń i protokołów
Dla Zamawiającego usługi planowane to usługi o, których mowa w punkcie 1-2 , natomiast Usługi nieplanowane to: zdarzenia losowe, choroby, itp.
8. Wykonawca zobowiązuje się do:
- świadczenia usług weterynaryjnych w siedzibie Wykonawcy a w razie konieczności na terenie województwa łódzkiego.
- wykonywania okresowych badań (przeglądów) psów
- ewentualnego udziału w pracach zespołu zajmującego się organizacją używania i utrzymania psów zgodnie z Zarządzeniem nr 91 Komendanta Głównego Policji z dnia 04.10.2022 r.
- zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych oraz wyposażenia techniczno – medycznego niezbędnego do należytego wykonania usługi – w przypadku świadczenia usług na terenie siedziby wykonawcy.
- prowadzenia na bieżąco dokumentacji medycznej leczonych zwierząt, wypełniania dokumentów stanowiących załączniki do umowy, dokonywania wpisów w kartach przebiegu leczenia oraz w książeczkach zdrowia psów. Obejmujących rodzaj zastosowanego leczenia, w tym przeprowadzone zabiegi i zastosowane środki medyczne.
- okazania Zamawiającemu w każdej chwili dokumentacji medycznej psa służbowego.
- umieszczenia w Lecznicy w widocznym dla wszystkich miejscu następującej informacji:
„PSY SŁUŻBOWE BĘDĄCE W EWIDENCJI KOMENDY WOJEWÓDZKIEJ POLICJI
W ŁODZI PRZYJMOWANE SĄ POZA KOLEJNOŚCIĄ”
9. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany ilości psów (zmniejszenie/zwiększenie) określonych
w załączniku nr 2.1 do SWZ (formularzu asortymentowo-cenowym) w przypadku zakupu nowych zwierząt lub wycofania ze służby, zmiana ta nie będzie stanowić zmiany warunków umowy.
10. Ustalone w ww. załączniku nr 2.1 ilości usług stanowią wielkości szacunkowe, stanowiące podstawę do sporządzenia oferty. Faktyczna ilość, rodzaj usług będzie zależna od potrzeb Zamawiającego
i posiadanych przez niego środków budżetowych.
11. Zamawiający dopuszcza wykonanie usługi w innym gabinecie weterynaryjnym w przypadku nagłych zachorowań, zdarzeń losowych zagrażających zdrowiu i życiu psa
12. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji usług zgodnie z treścią obowiązujących w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi podstaw prawnych, tj.:
1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2021 r., w sprawie psów służbowych i koni służbowych w Policji.
2. Zarządzeniem nr 91 Komendanta Głównego Policji z dnia 04.10.2022 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem psów służbowych w Policji.
Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług weterynaryjnych na rzecz psów i koni służbowych będących na stanie Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi oraz jednostek garnizonu łódzkiego. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia odpowiednio do części zawiera załącznik 5.1-5.2 do SWZ.
Usługi będą realizowane sukcesywnie w okresie trwania umowy.
Wykonawca zobowiązuje się realizować przedmiot zamówienia zgodnie z postanowieniami umowy, której wzór zawarto w załączniku nr 9 do SWZ.
Zgodnie z art. 95 ust. 1 uPzp Zamawiający wymaga, aby Wykonawca/podwykonawca w okresie realizacji umowy zatrudniał osoby wykonujące czynności związane z leczeniem zwierząt na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r., poz. 1465). Powyższy wymóg nie dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w zakresie, w jakim będą wykonywać osobiście usługi na rzecz Zamawiającego.
Postanowienia dotyczące sposobu dokumentowania zatrudnienia oraz kontroli spełniania przez wykonawcę lub podwykonawcę wymagań dotyczących zatrudnienia na podstawie umowy o pracę oraz postanowienia dotyczące sankcji z tytułu niespełnienia wymagań określonych w art. 95 ust. 1 określono w paragrafie § 5 każdego ze wzorów umowy (załącznik nr 9 do SWZ).
Część 2
Świadczenie kompleksowych usług weterynaryjnych na rzecz koni służbowych będących na ewidencji KPP w Tomaszowie Mazowieckim.
1. Przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług weterynaryjnych na rzecz koni służbowych będących na ewidencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.
2. Wykonawca zobowiązuje się należycie prowadzić na bieżąco dokumentację medyczną leczonych zwierząt, wypełniać dokumenty stanowiące załączniki do umowy. Zamawiający w każdej chwili może dokonać wglądu w dokumentację medyczną leczonych koni oraz poprosić o odpis z wyników badań i kart leczenia.
Pod pojęciem dokumentacja medyczna należy rozumieć: zbiór danych o stanie zdrowia konia służbowego, udzielonych mu świadczeniach medycznych, podanych lekach, odbytych zabiegach oraz wizytach lekarskich.
Należyte prowadzenie dokumentacji oznacza:
a) wpis w dokumentacji dokonywany jest niezwłocznie po udzieleniu świadczenia;
b) każdy wpis oznaczony jest danymi osoby, która go dokonała;
c) wpis dokonany w dokumentacji nie może być z niej usunięty, możliwa jest natomiast jego zmiana w przypadku popełnienia błędu, jednakże w tym zakresie musi zostać zamieszczona szczegółowa adnotacja określająca przyczynę błędu oraz oznaczenie osoby, która dokonała zmiany wpisu;
d) strony dokumentacji medycznej muszą być ponumerowane;
e) dokumentacja powinna być wypełniana w sposób czytelny;
f) wpisy powinny być dokonywane chronologicznie;
g) każda strona dokumentacji konia służbowego powinna być oznaczona przynajmniej jego imieniem oraz numerem identyfikacyjnym;
h) dokument, który został włączony do dokumentacji, nie może być z niej usunięty.
3. Jednostka zlecająca - zobowiązana jest indywidualnie do sporządzania przed planowaną wizytą zlecenia z dokładnym opisem przyczyny wizyty oraz przesłania go do Wydziału GMT KWP Łódź w celu zabezpieczenia środków finansowych.
Po uzyskaniu zgody pracownik Wydziału GMT KWP w Łodzi odeśle na e-mail jednostki zlecenie
w celu umówienia spotkania z lekarzem weterynarii. Opiekun konia zobowiązany jest przedstawić zaakceptowane przez Wydział GMT KWP w Łodzi zlecenie lekarzowi weterynarii podczas wizyty.
W wyjątkowych sytuacjach lekarz weterynarii może przyjąć konia służbowego bez zlecenia wyłącznie w przypadku nagłej wizyty ( zagrażającej życiu i zdrowiu konia), każda kolejna wizyta wymaga zlecenia zaakceptowanego przez Wydział GMT KWP w Łodzi.
4. W przypadku nagłych urazów, wypadków zlecenie nie jest wymagane, jednak po wykonanej usłudze Opiekun konia zobowiązany jest sporządzić szczegółową notatkę służbową z podpisem przełożonego oraz załączyć ją do faktury wystawionej przez Przychodnię Weterynaryjną.
5. Każde zlecenie ma zawierać numer / miesiąc / rok / KPP Tomaszów Mazowiecki/ oraz datę wystawienia.
6. Wykonawca zobowiązuje się do wystawiania faktury po każdej wykonanej usłudze, w terminie nie przekraczającym 10 dni od daty jej wykonania i przesłania faktury do siedziby Zamawiającego. Do każdej faktury musi zostać dołączone zlecenie przekazane do Lecznicy przez jednostkę oraz Specyfikacja wykonanej usługi z wyszczególnieniem wszystkich czynności podjętych przez Lekarza Weterynarii oraz podanych leków.
7. W zakres usług wchodzić powinny m. in.:
1. Okresowy przegląd weterynaryjny wykonywany w siedzibie Wykonawcy w razie konieczności na terenie jednostki Zamawiającego, podczas którego będą wykonywane następujące czynności:
- ważenie
- mierzenie temperatury
- osłuchiwanie
- przegląd oczu, uszu, skóry, uzębienia i kopyt
W przypadku stwierdzenia w wyniku przeglądu konieczności wykonania zabiegów pielęgnacyjnych, lekarz weterynarii może wykonać następujące czynności:
- czyszczenie uszu
- czyszczenie gruczołów około odbytniczych
- usunięcie kamienia nazębnego
2. Szczepienia ochronne wykonywane raz w roku w siedzibie Zamawiającego lub podczas przeglądu okresowego (jeżeli termin wykonania kolejnego szczepienia to umożliwia)
- szczepienie przeciwko wściekliźnie
- szczepienie przeciwko tężcowi i grypie
- szczepienie przeciwko chorobom grzybicznym
- szczepienie przeciw schorzeniom wywołanym przez Herpes Virusy
3. Diagnozowanie, leczenie, wykonywanie badań i zabiegów według potrzeb obejmuje następujące czynności:
- diagnozowanie i leczenie chorób układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowego i nerwowego, leczenie dietetyczne chorób wewnętrznych, prowadzenie leczenia i monitoring zwierząt przewlekle chorych,
- rozpoznawanie, zapobieganie i leczenie chorób zakaźnych zwierząt,
- diagnostyka chorób kwalifikujących się do leczenia chirurgicznego, drobne zabiegi chirurgiczne,
- diagnozowanie urazów kończyn i kręgosłupa (badanie RTG), diagnostyka i leczenie chorób stawów,
- badanie okulistyczne, leczenie zachowawcze chorób gałki ocznej, szycie ran,
- diagnozowanie schorzeń układu rozrodczego, diagnostyka i leczenie chorób jąder i prostaty,
- diagnozowanie chorób alergicznych i hormonalnych skóry, testy alergiczne, laboratoryjne badanie zeskrobin skórnych i wymazów z uszu, wykonywanie posiewów i anybiogramów, leczenie zaburzeń okrywy włosowej, leczenie dietetyczne (diety lecznicze),
- wykonywanie eutanazji, oględzin i odbiór zwłok zwierząt wraz z wydaniem stosownych zaświadczeń i protokołów.
Dla Zamawiającego usługi planowane to usługi o, których mowa w punkcie 1-2 , natomiast Usługi nieplanowane to: zdarzenia losowe, choroby, itp.
8. Wykonawca zobowiązuje się do:
- świadczenia usług weterynaryjnych w siedzibie Zamawiającego (na terenie województwa łódzkiego) a w razie konieczności w siedzibie Wykonawcy
- wykonywania okresowych badań (przeglądów) koni
- ewentualnego udziału w pracach zespołu zajmującego się organizacją używania i utrzymania koni zgodnie z Zarządzeniem nr 84 Komendanta Głównego Policji z dnia 29.07.2022 r.
- zapewnienia odpowiednich warunków lokalowych oraz wyposażenia techniczno – medycznego niezbędnego do należytego wykonania usługi – w przypadku świadczenia usług na terenie siedziby Wykonawcy.
- prowadzenia na bieżąco dokumentacji medycznej leczonych zwierząt, wypełniania dokumentów stanowiących załączniki do umowy, dokonywania wpisów w kartach przebiegu leczenia oraz w książeczkach zdrowia koni, obejmujących rodzaj zastosowanego leczenia, w tym przeprowadzone zabiegi i zastosowane środki medyczne.
- okazania Zamawiającemu w każdej chwili dokumentacji medycznej konia służbowego.
9. Zamawiający zastrzega sobie prawo do zmiany ilości koni (zmniejszenie/zwiększenie) określonych w załączniku nr 2.2 do SWZ (formularzu asortymentowo-cenowym) w przypadku zakupu nowych zwierząt lub wycofania ze służby, zmiana ta nie będzie stanowić zmiany warunków umowy.
10. Ustalone w ww. załączniku nr 2.2 ilości usług stanowią wielkości szacunkowe, stanowiące podstawę do sporządzenia oferty. Faktyczna ilość, rodzaj usług będzie zależna od potrzeb Zamawiającego
i posiadanych przez niego środków budżetowych.
11. Zamawiający dopuszcza wykonanie usługi w innym gabinecie weterynaryjnym w przypadku nagłych zachorowań, zdarzeń losowych zagrażających zdrowiu i życiu konia.
12. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji usług zgodnie z treścią obowiązujących w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi podstaw prawnych, tj.:
1. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 grudnia 2021 r., w sprawie psów służbowych i koni służbowych w Policji.
2. Zarządzeniem nr 84 Komendanta Głównego Policji z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie metod i form wykonywania zadań z użyciem koni służbowych oraz szczegółowych zasad szkolenia policjantów i koni w Policji.
w zakresie zatrudnienia na podstawie stosunku pracy, w okolicznościach, o których mowa w art. 95 ustawy