Remont i konserwacja dróg leśnych i dojazdów pożarowych w Nadleśnictwie Przytok w...

Dane przetargów udostępnia Urząd Zamówień Publicznych.
Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące publikowanych treści prosimy kierować na:
https://www.uzp.gov.pl
Remont i konserwacja dróg leśnych i dojazdów pożarowych w Nadleśnictwie Przytok w 2018 r.
  • Typ ogłoszeniaOgłoszenie o zamówieniu
  • MiastoZielona Góra
  • WojewództwoLubuskie
  • Rodzaj zamówieniaRoboty budowlane
  • Rodzaj zamawiającegoInny
  • Termin składania wniosków2018-05-02
  • Tryb udzielenia zamówieniaPrzetarg nieograniczony
  • ZamawiającyLasy Państwowe - Nadleśnictwo Przytok z siedzibą w Zielonej Górze
  • Data publikacji ogłoszenia2018-04-17
  • Numer ogłoszenia545408-N-2018
TREŚĆ PRZETARGU


Ogłoszenie nr 545408-N-2018 z dnia 2018-04-17 r.

Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Przytok z siedzibą w Zielonej Górze: Remont i konserwacja dróg leśnych i dojazdów pożarowych w Nadleśnictwie Przytok w 2018 r.
OGŁOSZENIE O ZAMÓWIENIU - Roboty budowlane
Zamieszczanie ogłoszenia: Zamieszczanie obowiązkowe
Ogłoszenie dotyczy: Zamówienia publicznego
Zamówienie dotyczy projektu lub programu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej
Nie

Nazwa projektu lub programu
O zamówienie mogą ubiegać się wyłącznie zakłady pracy chronionej oraz wykonawcy, których działalność, lub działalność ich wyodrębnionych organizacyjnie jednostek, które będą realizowały zamówienie, obejmuje społeczną i zawodową integrację osób będących członkami grup społecznie marginalizowanych
Nie

Należy podać minimalny procentowy wskaźnik zatrudnienia osób należących do jednej lub więcej kategorii, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy Pzp, nie mniejszy niż 30%, osób zatrudnionych przez zakłady pracy chronionej lub wykonawców albo ich jednostki (w %)
SEKCJA I: ZAMAWIAJĄCY
Postępowanie przeprowadza centralny zamawiający
Nie
Postępowanie przeprowadza podmiot, któremu zamawiający powierzył/powierzyli przeprowadzenie postępowania
Nie
Informacje na temat podmiotu któremu zamawiający powierzył/powierzyli prowadzenie postępowania:
Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie przez zamawiających
Nie

Jeżeli tak, należy wymienić zamawiających, którzy wspólnie przeprowadzają postępowanie oraz podać adresy ich siedzib, krajowe numery identyfikacyjne oraz osoby do kontaktów wraz z danymi do kontaktów:

Postępowanie jest przeprowadzane wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej
Nie
W przypadku przeprowadzania postępowania wspólnie z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej – mające zastosowanie krajowe prawo zamówień publicznych:
Informacje dodatkowe: 1. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 10 ust. 1 oraz 39 i n. ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1579, ze zm.), zwanej dalej „ustawą Pzp”, a w sprawach nieuregulowanych ustawą Pzp, stosuje się przepisy ustawy - Kodeks cywilny. 2. Wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp. 3. Postępowanie jest prowadzone zgodnie z zasadami przewidzianymi dla tzw. „procedury odwróconej”, o której mowa w art. 24aa ust. 1 i 2 ustawy Pzp. Stosownie do przywołanych przepisów Zamawiający najpierw dokona oceny ofert, a następnie zbada, czy Wykonawca, którego oferta została oceniona jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu.
I. 1) NAZWA I ADRES: Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Przytok z siedzibą w Zielonej Górze, krajowy numer identyfikacyjny 970201291, ul. Kazimierza Wielkiego  24a , 65-950   Zielona Góra, woj. lubuskie, państwo Polska, tel. 68 455 85 89, e-mail Przytok@zielonagora.lasy.gov.pl, faks 683 255 080.
Adres strony internetowej (URL):
Adres profilu nabywcy:
Adres strony internetowej pod którym można uzyskać dostęp do narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne
I. 2) RODZAJ ZAMAWIAJĄCEGO: Inny (proszę określić):
państwowa jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej
I.3) WSPÓLNE UDZIELANIE ZAMÓWIENIA (jeżeli dotyczy):
Podział obowiązków między zamawiającymi w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania, w tym w przypadku wspólnego przeprowadzania postępowania z zamawiającymi z innych państw członkowskich Unii Europejskiej (który z zamawiających jest odpowiedzialny za przeprowadzenie postępowania, czy i w jakim zakresie za przeprowadzenie postępowania odpowiadają pozostali zamawiający, czy zamówienie będzie udzielane przez każdego z zamawiających indywidualnie, czy zamówienie zostanie udzielone w imieniu i na rzecz pozostałych zamawiających):
I.4) KOMUNIKACJA:
Nieograniczony, pełny i bezpośredni dostęp do dokumentów z postępowania można uzyskać pod adresem (URL)
Tak
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_przytok/zamowienia_publiczne

Adres strony internetowej, na której zamieszczona będzie specyfikacja istotnych warunków zamówienia
Tak
http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_zielona_gora/nadl_przytok/zamowienia_publiczne

Dostęp do dokumentów z postępowania jest ograniczony - więcej informacji można uzyskać pod adresem
Nie

Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu należy przesyłać:
Elektronicznie
Nie
adres

Dopuszczone jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:
Nie
Inny sposób:

Wymagane jest przesłanie ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu w inny sposób:
Tak
Inny sposób:
Oferty należy złożyć w formie pisemnej.
Adres:
Lasy Państwowe - Nadleśnictwo Przytok z siedzibą w Zielonej Górze, ul. Kazimierza Wielkiego 24a, 65-950 Zielona Góra, I. piętro, pok. 110 (sekretariat).

Komunikacja elektroniczna wymaga korzystania z narzędzi i urządzeń lub formatów plików, które nie są ogólnie dostępne
Nie
Nieograniczony, pełny, bezpośredni i bezpłatny dostęp do tych narzędzi można uzyskać pod adresem: (URL)
SEKCJA II: PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA

II.1) Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego: Remont i konserwacja dróg leśnych i dojazdów pożarowych w Nadleśnictwie Przytok w 2018 r.
Numer referencyjny: ZG.270.1.2018
Przed wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia przeprowadzono dialog techniczny
Nie

II.2) Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane
II.3) Informacja o możliwości składania ofert częściowych
Zamówienie podzielone jest na części:
Nie
Oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu można składać w odniesieniu do:

Zamawiający zastrzega sobie prawo do udzielenia łącznie następujących części lub grup części:

Maksymalna liczba części zamówienia, na które może zostać udzielone zamówienie jednemu wykonawcy:



II.4) Krótki opis przedmiotu zamówienia (wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw, usług lub robót budowlanych lub określenie zapotrzebowania i wymagań ) a w przypadku partnerstwa innowacyjnego - określenie zapotrzebowania na innowacyjny produkt, usługę lub roboty budowlane: Przedmiotem postępowania o udzielenie zamówienia są roboty budowlane polegające na wykonaniu remontu i konserwacji dróg leśnych i dojazdów pożarowych położonych na terenie Nadleśnictwa Przytok. Zakres robót obejmuje roboty (czynności) polegające na: - uzupełnieniu ubytków nawierzchni tłuczniowej grysami i emulsją asfaltową modyfikowaną przy użyciu remontera, wraz z uprzednim oczyszczeniem nawierzchni, - uzupełnieniu ubytków nawierzchni mieszanką mineralno-asfaltową na gorąco (z termosu), wraz z oczyszczeniem nawierzchni i wbudowaniem oraz uszczelnieniem krawędzi grysami i emulsją, - zaklinowaniu istniejącej nawierzchni tłuczniową masą mineralno-asfaltową, wraz z wbudowaniem i zagęszczeniem mechanicznym, - regulacji (ścięciu) zawyżonych poboczy gruntowych. Szczegółowy zakres robót wchodzących w zakres przedmiotu zamówienia oraz technologia wykonania robót zostały określone w szczegółowych specyfikacjach technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych - SST (zał. nr 12 do SIWZ) oraz w kosztorysie ofertowym, z elementami przedmiaru robót (zał. nr 2 do SIWZ). Zamówienie zostało umownie podzielone na 6 części, odpowiadające poszczególnym obiektom budowlanym, określonym w kosztorysie ofertowym numeracją od I. do VI., co nie jest równoznaczne z podziałem zamówienia na części w rozumieniu art. 36aa ust. 1 ustawy Pzp.

II.5) Główny kod CPV: 45233140-2
Dodatkowe kody CPV:
Kod CPV
45233142-6
45233220-7
45100000-8
45112000-5


II.6) Całkowita wartość zamówienia (jeżeli zamawiający podaje informacje o wartości zamówienia):
Wartość bez VAT:
Waluta:

(w przypadku umów ramowych lub dynamicznego systemu zakupów – szacunkowa całkowita maksymalna wartość w całym okresie obowiązywania umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów)

II.7) Czy przewiduje się udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp: Nie
Określenie przedmiotu, wielkości lub zakresu oraz warunków na jakich zostaną udzielone zamówienia, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 lub w art. 134 ust. 6 pkt 3 ustawy Pzp:
II.8) Okres, w którym realizowane będzie zamówienie lub okres, na który została zawarta umowa ramowa lub okres, na który został ustanowiony dynamiczny system zakupów:
miesiącach:    lub dniach:
lub
data rozpoczęcia:   lub zakończenia:
Okres w miesiącach Okres w dniach Data rozpoczęcia Data zakończenia
2018-08-31

II.9) Informacje dodatkowe: 1. DODATKOWE UWAGI dot. PRZEDMIOTU ZAMÓWIENIA: 1) Przedmiot zamówienia należy wykonać zgodnie ze szczegółowymi specyfikacjami technicznymi wykonania i odbioru robót, zasadami wiedzy technicznej i budowlanej, obowiązującymi przepisami oraz normami. 2) Użyte do wykonania przedmiotu zamówienia materiały budowlane (piasek, pospółka, żwir, tłuczeń kamienny itp.) muszą odpowiadać normom przewidzianym do wykonywania robót drogowych; niedopuszczalne jest użycie materiałów powstałych w wyniku recyklingu żużla pomiedziowego, powstającego w trakcie procesu wytapiania miedzi w piecach szybowych lub innego recyklingu itp. Uwaga: Zamawiający wymaga przedstawienia certyfikatów, deklaracji zgodności, atestów higienicznych, aprobat technicznych itp. na wbudowane materiały. Zamawiający zastrzega sobie prawo do wyrywkowego sprawdzenia tonażu ładunku oraz żądania od Wykonawcy przedstawienia dokumentu wagowego. 3) Przed przystąpieniem do wykonywania robót Strony sporządzą protokół przekazania terenu budowy. Protokolarne przekazanie terenu nastąpi w terminie do 5 dni roboczych od daty zawarcia umowy. 4) W trakcie realizacji zadania, Wykonawca jest zobowiązany do bieżącego pisemnego bądź telefonicznego informowania Inspektora Nadzoru o konieczności odbioru robót podlegających zakryciu. 5) Zakończenie realizacji robót będących przedmiotem zamówienia zostanie potwierdzone protokołem końcowego odbioru robót. Protokół końcowego odbioru robót zostanie sporządzony przez Komisję powołaną przez Zamawiającego, przy udziale Wykonawcy lub jego przedstawiciela/i. 6) Po zakończeniu robót budowlanych Wykonawca zobowiązany jest do uporządkowania terenu, na którym prowadzone były prace budowlane, wraz z przywróceniem co najmniej do stanu pierwotnego dróg dojazdowych użytkowanych przez Wykonawcę na potrzeby dojazdu do terenu budowy. 7) Wykonawca udzieli gwarancji na wykonane roboty na warunkach określonych w umowie i karcie gwarancyjnej (zał. nr 10 do SIWZ). 8) Przy realizacji umowy Zamawiający jest zobowiązany przestrzegać obowiązujące przepisy z zakresu prawa pracy, BHP, ochrony przyrody i ochrony środowiska. 2. PODWYKONAWSTWO: 1) Wykonawca może powierzyć wykonanie części zamówienia Podwykonawcy. Zamawiający nie wprowadza zastrzeżeń, o których mowa w art. 36a ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp, wskazujących na obowiązek osobistego wykonania przez Wykonawcę kluczowych części zamówienia. 2) Zamawiający żąda wskazania przez Wykonawcę części zamówienia, których wykonanie zamierza powierzyć Podwykonawcom i podania firm Podwykonawców. Brak jakiejkolwiek wzmianki w tym zakresie w treści oferty (zał. nr 1 do SIWZ) zostanie uznany jako stwierdzenie samodzielnego wykonania zamówienia. 3. Wymagania dotyczące umowy o podwykonawstwo, których niespełnienie spowoduje zgłoszenie przez Zamawiającego odpowiednio zastrzeżeń lub sprzeciwu, określa wzór umowy (zał. nr 10 do SIWZ). 4. Informację o umowach o podwykonawstwo, których przedmiotem są dostawy lub usługi, które z uwagi na wartość lub przedmiot tych dostaw lub usług, nie podlegają obowiązkowi przedkładania Zamawiającemu, określa wzór umowy (zał. nr 10 do SIWZ). 5. Zlecenie wykonania robót Podwykonawcom nie zmienia zobowiązań Wykonawcy wobec Zamawiającego za wykonanie robót. Wykonawca jest odpowiedzialny za działania, uchybienia i zaniedbania Podwykonawców i jego pracowników w takim samym stopniu jakby to były działania, uchybienia lub zaniedbania jego własnych pracowników. 3. KLAUZULA dot. ZATRUDNIENIA NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ (art. 29 ust. 3a ustawy Pzp): Zamawiający wymaga zatrudnienia przez Wykonawcę i Podwykonawcę na podstawie umowy o pracę osób wykonujących czynności wchodzących w skład przedmiotu zamówienia polegających na wykonywaniu wszelkich prac ręcznych (stanowiska robotnicze), jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 108, z późn. zm.). Warunki weryfikacji powyższej klauzuli zostały określone w dz. XI SIWZ oraz we wzorze umowy. 4. ZABEZPIECZENIE NALEŻYTEGO WYKONANIA UMOWY: Przed zawarciem umowy Wykonawca będzie zobowiązany do wniesienia zabezpieczenia należytego wykonania umowy, w wysokości 5% ceny brutto podanej w ofercie, wg zasad oraz w formie wskazanej w dz. XXI SIWZ. 5. POLISA ODPOWIEDZIALNOŚCI CYWILNEJ: Przed przystąpieniem do robót Wykonawca przekaże Zamawiającemu kopię polisy lub innego dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności objętej przedmiotem zamówienia na sumę nie mniejszą niż 200 000 złotych. Wykonawca zobowiązany jest posiadać oraz kontynuować ubezpieczenie od O.C. na ww. kwotę przez cały okres realizacji Umowy, pod rygorem odstąpienia od umowy z winy Wykonawcy.
SEKCJA III: INFORMACJE O CHARAKTERZE PRAWNYM, EKONOMICZNYM, FINANSOWYM I TECHNICZNYM
III.1) WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU
III.1.1) Kompetencje lub uprawnienia do prowadzenia określonej działalności zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów
Określenie warunków: Zamawiający nie formułuje szczegółowych wymagań dotyczących spełnienia wyżej wymienionego warunku.
Informacje dodatkowe
III.1.2) Sytuacja finansowa lub ekonomiczna
Określenie warunków: Zamawiający nie formułuje szczegółowych wymagań dotyczących spełnienia wyżej wymienionego warunku.
Informacje dodatkowe
III.1.3) Zdolność techniczna lub zawodowa
Określenie warunków: a) W zakresie doświadczenia Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał i udokumentował, iż w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał w sposób należyty co najmniej jedno zamówienie odpowiadające rodzajem robotom budowlanym będącym przedmiotem zamówienia, o wartości co najmniej 150 tys. zł brutto. Przez „zamówienie odpowiadające rodzajem robotom budowlanym będącym przedmiotem zamówienia” Zamawiający rozumie zamówienie, którego przedmiotem był remont, budowa lub przebudowa dróg leśnych tłuczniowych lub innych dróg tłuczniowych; b) W zakresie potencjału technicznego Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał i udokumentował dysponowanie co najmniej następującym sprzętem: - dwoma samochodami ciężarowymi samowyładowczymi, posiadającymi każdy możliwość jednorazowego przewozu ładunku sypkiego (kruszywo) o ciężarze min. 15 ton, - jedną równiarką do dróg oraz - jednym walcem drogowym wibracyjnym stalowym samojezdnym o ciężarze min. 10 ton. Obowiązek zabezpieczenia sprzętu obciąża Wykonawcę. Sprzęt winien być technicznie sprawny i posiadać aktualne badania techniczne, dopuszczające do użytkowania. c) W zakresie zdolności zawodowej Zamawiający wymaga, aby Wykonawca wykazał i udokumentował, że osoby, które będą uczestniczyć w wykonaniu zamówienia posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe i wymagane uprawnienia, w szczególności, iż osoba, która będzie kierowała robotami budowlanymi posiada uprawnienia do kierowania robotami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej lub drogowej, bądź odpowiadające im równoważne uprawnienia wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów, upoważniające do kierowania robotami budowlanymi stanowiącymi przedmiot niniejszego zamówienia.
Zamawiający wymaga od wykonawców wskazania w ofercie lub we wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób wykonujących czynności przy realizacji zamówienia wraz z informacją o kwalifikacjach zawodowych lub doświadczeniu tych osób: Tak
Informacje dodatkowe: 1. Wykonawca może w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu polegać na zdolnościach technicznych lub zawodowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nim stosunków prawnych. W takiej sytuacji Wykonawca będzie zobowiązany udowodnić Zamawiającemu, iż realizując zamówienie, będzie dysponował niezbędnymi zasobami tych podmiotów, w szczególności przedstawiając w tym celu zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na potrzeby wykonania zamówienia. Z treści zobowiązania musi jasno wynikać: 1) zakres dostępnych Wykonawcy zasobów innego podmiotu; 2) sposób wykorzystania przy Wykonawcę zasobów innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia publicznego; 3) zakres i okres udziału innego podmiotu przy wykonywaniu zamówienia publicznego; 4) czy podmiot, na zdolnościach którego Wykonawca polega w odniesieniu do warunków dot. wykształcenia, kwalifikacji zawodowych lub doświadczenia, zrealizuje roboty budowlane, których wskazane zdolności dotyczą. Zobowiązanie należy złożyć w oryginale, wraz z ofertą. Przykładowy wzór zobowiązania stanowi zał. nr 9 do SIWZ. 2. Wykonawcy mogą wspólnie ubiegać się o zamówienia (np. jako konsorcjum). W takim przypadku: a) Wykonawcy ustanowią pełnomocnika (lidera) do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie niniejszego zamówienia lub do reprezentowania ich w postępowaniu oraz zawarcia umowy o udzielenie przedmiotowego zamówienia publicznego; umocowanie musi wynikać z treści pełnomocnictwa, a treść pełnomocnictwa powinna dokładnie określać zakres umocowania; b) pełnomocnik przedłoży wraz z ofertą pełnomocnictwo wszystkich Wykonawców; c) wypełniając formularz ofertowy, jak również inne dokumenty, powołujące się na Wykonawcę (np. w miejscu „oznaczenie Wykonawcy”) należy wpisać dane dotyczące członków konsorcjum, a nie pełnomocnika konsorcjum. Uwaga: wszelka korespondencja oraz rozliczenia dokonywane będą wyłącznie z pełnomocnikiem (liderem).
III.2) PODSTAWY WYKLUCZENIA
III.2.1) Podstawy wykluczenia określone w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp
III.2.2) Zamawiający przewiduje wykluczenie wykonawcy na podstawie art. 24 ust. 5 ustawy Pzp Tak Zamawiający przewiduje następujące fakultatywne podstawy wykluczenia: Tak (podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 1 ustawy Pzp)






Tak (podstawa wykluczenia określona w art. 24 ust. 5 pkt 8 ustawy Pzp)
III.3) WYKAZ OŚWIADCZEŃ SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W CELU WSTĘPNEGO POTWIERDZENIA, ŻE NIE PODLEGA ON WYKLUCZENIU ORAZ SPEŁNIA WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU ORAZ SPEŁNIA KRYTERIA SELEKCJI
Oświadczenie o niepodleganiu wykluczeniu oraz spełnianiu warunków udziału w postępowaniu
Tak
Oświadczenie o spełnianiu kryteriów selekcji
Nie
III.4) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW , SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 3 USTAWY PZP:
III.5) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 1 USTAWY PZP
III.5.1) W ZAKRESIE SPEŁNIANIA WARUNKÓW UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU:
W celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu Wykonawca, którego oferta zostanie najwyżej oceniona, złoży na wezwanie Zamawiającego, w wyznaczonym przez Zamawiającego terminie, nie krótszym niż 5 dni, nw. oświadczenia i dokumenty, aktualne na dzień ich złożenia: 1) Wykaz robót budowlanych, wykonanych w okresie ostatnich pięciu lat przed terminem składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, z podaniem ich rodzaju, wartości, daty i miejsca wykonania oraz podmiotów, na rzecz których roboty te zostały wykonane (zał. nr 6 do SIWZ), z załączeniem dowodów określających, czy roboty te zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym, czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone. Dowodami, które należy załączyć do wykazu robót, są referencje bądź inne dokumenty wystawione przez podmiot, na rzecz którego roboty budowlane zostały wykonane, a jeżeli z uzasadnionej przyczyny o obiektywnym charakterze Wykonawca nie jest w stanie uzyskać tych dokumentów - inne dokumenty. 2) Wykaz narzędzi, wyposażenia zakładu lub urządzeń technicznych dostępnych Wykonawcy w celu realizacji zamówienia, wraz z informacją o prawie do dysponowania tymi zasobami (zał. nr 7 do SIWZ); 3) Wykaz osób, skierowanych przez Wykonawcę do realizacji zamówienia, w szczególności odpowiedzialnych za kierowanie robotami budowlanymi, wraz z informacjami na temat ich kwalifikacji zawodowych, uprawnień, doświadczenia i wykształcenia, niezbędnych do wykonania przedmiotu zamówienia, a także zakresu wykonywanych przez nie czynności, oraz z informacją o podstawie dysponowania tymi osobami (zał. nr 8 do SIWZ).
III.5.2) W ZAKRESIE KRYTERIÓW SELEKCJI:
III.6) WYKAZ OŚWIADCZEŃ LUB DOKUMENTÓW SKŁADANYCH PRZEZ WYKONAWCĘ W POSTĘPOWANIU NA WEZWANIE ZAMAWIAJACEGO W CELU POTWIERDZENIA OKOLICZNOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W ART. 25 UST. 1 PKT 2 USTAWY PZP
III.7) INNE DOKUMENTY NIE WYMIENIONE W pkt III.3) - III.6)
1. W terminie składania ofert Wykonawca jest zobowiązany złożyć: 1) formularz oferty (zał. 1 do SIWZ) oraz kosztorys ofertowy, z elementami przedmiaru robót (zał. nr 2 do SIWZ), 2) oświadczenia stanowiące wstępne potwierdzenie spełnienia warunków udziału w postępowaniu (zał. nr 3 do SIWZ) oraz o braku podstaw do wykluczenia z postępowania (zał. nr 4 do SIWZ), 3) zobowiązanie podmiotu trzeciego... (zał. nr 9 do SIWZ) - jeżeli Wykonawca na potwierdzenie warunków udziału w postępowaniu polega na zdolnościach technicznych lub zawodowych innych podmiotów, na zasadach określonych w art. 22a ustawy Pzp, 4) pełnomocnictwo - w przypadku Wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (np. konsorcjum), a także jeżeli Wykonawca działa przez pełnomocnika. 2. W trybie i terminie określonym w art. 24 ust. 11 ustawy Pzp Wykonawca jest zobowiązany złożyć Zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 229 (zał. nr 5 do SIWZ). Wraz ze złożeniem oświadczenie, Wykonawca może przedłożyć dowody, że powiązania z innym Wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w przedmiotowym postępowaniu. 3. Wykonawca, który polega na zdolnościach technicznych lub zawodowych innych podmiotów na zasadach określonych w art. 22a ustawy Pzp - w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia oraz spełniania, w zakresie, jakim powołuje się na ich zasoby, warunków udziału w postępowaniu – zamieszcza informację o tych podmiotach w oświadczeniu o spełnieniu warunków udziału w postępowaniu (zał. nr 3 do SIWZ - cz. II.) oraz w oświadczeniu o braku podstaw do wykluczenia (zał. nr 4 do SIWZ - cz. II). 4. Wykonawca, który zamierza powierzyć wykonanie części zamówienia Podwykonawcom, w celu wykazania braku istnienia wobec nich podstaw wykluczenia z udziału w postępowaniu – zamieszcza informację o podwykonawcach w oświadczeniu o braku podstaw do wykluczenia (zał. nr 4 do SIWZ - cz. III.). 5. Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia mogą łącznie wykazać spełnienie warunków udziału w postępowaniu, przy czym oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia z postępowania (zał. nr 3 do SIWZ) oraz oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej (zał. nr 5 do SIWZ) składa każdy z tych Wykonawców.
SEKCJA IV: PROCEDURA
IV.1) OPIS
IV.1.1) Tryb udzielenia zamówienia: Przetarg nieograniczony
IV.1.2) Zamawiający żąda wniesienia wadium:
Tak
Informacja na temat wadium
1. Zamawiający wymaga wniesienia wadium w wysokości 5 000,00 zł (słownie: pięć tysięcy złotych). 2. Wadium może być wniesione w jednej lub kilku następujących formach: 1) pieniądzu, 2) poręczeniach bankowych lub poręczeniach spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, z tym że poręczenie kasy jest zawsze poręczeniem pieniężnym, 3) gwarancjach bankowych, 4) gwarancjach ubezpieczeniowych, 5) poręczeniach udzielanych przez podmioty, o których mowa w art. 6b ust. 5 pkt 2 ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 110). 3. Wadium musi być wniesione przed upływem wyznaczonego terminu składania ofert, tj. do dnia 2 maja 2018 r. do godz. 9:00. 4. Wadium w pieniądzu należy wnieść na rachunek bankowy Zamawiającego - Bank BGŻ BNP Paribas nr 87 2030 0045 1110 0000 0050 5170, z dopiskiem w treści przelewu: „Wadium - Remont i konserwacja dróg leśnych i dojazdów pożarowych w Nadleśnictwie Przytok w 2018 r.” Uwaga! Wniesienie wadium w pieniądzu na rachunek bankowy Zamawiającego będzie skuteczne wyłącznie w chwili uznania (zaksięgowania) kwoty wadium na rachunku bankowym Zamawiającego przed terminem składania ofert, gdyż dopiero uznanie tego rachunku powoduje, że Zamawiający jest w posiadaniu wadium. 5. Wadium wnoszone w formach wskazanych w ust. 2 pkt. 2-5 należy przedłożyć Zamawiającemu w formie oryginału - łącznie z ofertą lub w odrębnej kopercie. 6. Wadium musi obejmować cały okres związania ofertą (dz. XIV SIWZ). 7. Z treści gwarancji, poręczenia (bankowej lub ubezpieczeniowej) musi jednoznacznie wynikać, jaki jest sposób reprezentacji gwaranta. Gwarancja musi być podpisana przez upoważnionego (upełnomocnionego) przedstawiciela gwaranta. Podpis winien być sporządzony w sposób umożliwiający jego identyfikację np. złożony wraz z imienna pieczątką lub czytelny (z podaniem imienia i nazwiska). Z treści gwarancji winno wynikać bezwarunkowo, na pierwsze pisemne żądanie zgłoszone przez Zamawiającego w terminie związania ofertą, zobowiązania gwaranta do wypłaty Zamawiającemu pełnej kwoty wadium w okolicznościach określonych w art. 46 ust. 4 a i ust. 5 Pzp. 8. Zamawiający odrzuca ofertę, jeżeli wadium nie zostanie wniesione do upływu termin składania ofert lub zostanie wniesione w sposób nieprawidłowy (art. 89 ust. 1 pkt 7b Pzp). 9. Zamawiający zwraca wadium wszystkim Wykonawcom niezwłocznie po wyborze oferty najkorzystniejszej lub unieważnieniu postępowania, z wyjątkiem Wykonawcy, którego oferta została wybrana, z zastrzeżeniem ust. 11. 10. Wykonawcy, którego oferta została wybrana, jako najkorzystniejsza, Zamawiający zwraca wadium niezwłocznie po zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego oraz wniesieniu zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 11. Zamawiający zwraca niezwłocznie wadium, na wniosek Wykonawcy, który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert. 12. Zamawiający żąda ponownego wniesienia wadium przez Wykonawcę, któremu zwrócono wadium na podstawie ust. 9, jeżeli w wyniku rozstrzygnięcia odwołania jego oferta wybrana została, jako najkorzystniejsza. Wykonawca wnosi wadium w terminie określonym przez Zamawiającego. 13. Zamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami w razie wystąpienia przesłanek, o których mowa w art. 46 ust. 4a lub ust. 5 ustawy Pzp.

IV.1.3) Przewiduje się udzielenie zaliczek na poczet wykonania zamówienia:
Nie
Należy podać informacje na temat udzielania zaliczek:

IV.1.4) Wymaga się złożenia ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Dopuszcza się złożenie ofert w postaci katalogów elektronicznych lub dołączenia do ofert katalogów elektronicznych:
Nie
Informacje dodatkowe:

IV.1.5.) Wymaga się złożenia oferty wariantowej:
Nie
Dopuszcza się złożenie oferty wariantowej
Nie
Złożenie oferty wariantowej dopuszcza się tylko z jednoczesnym złożeniem oferty zasadniczej:
Nie

IV.1.6) Przewidywana liczba wykonawców, którzy zostaną zaproszeni do udziału w postępowaniu
(przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne)
Liczba wykonawców  
Przewidywana minimalna liczba wykonawców
Maksymalna liczba wykonawców  
Kryteria selekcji wykonawców:

IV.1.7) Informacje na temat umowy ramowej lub dynamicznego systemu zakupów:
Umowa ramowa będzie zawarta:

Czy przewiduje się ograniczenie liczby uczestników umowy ramowej:

Przewidziana maksymalna liczba uczestników umowy ramowej:

Informacje dodatkowe:

Zamówienie obejmuje ustanowienie dynamicznego systemu zakupów:
Nie
Adres strony internetowej, na której będą zamieszczone dodatkowe informacje dotyczące dynamicznego systemu zakupów:

Informacje dodatkowe:

W ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów dopuszcza się złożenie ofert w formie katalogów elektronicznych:

Przewiduje się pobranie ze złożonych katalogów elektronicznych informacji potrzebnych do sporządzenia ofert w ramach umowy ramowej/dynamicznego systemu zakupów:

IV.1.8) Aukcja elektroniczna
Przewidziane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem) Nie
Należy podać adres strony internetowej, na której aukcja będzie prowadzona:

Należy wskazać elementy, których wartości będą przedmiotem aukcji elektronicznej:
Przewiduje się ograniczenia co do przedstawionych wartości, wynikające z opisu przedmiotu zamówienia:

Należy podać, które informacje zostaną udostępnione wykonawcom w trakcie aukcji elektronicznej oraz jaki będzie termin ich udostępnienia:
Informacje dotyczące przebiegu aukcji elektronicznej:
Jaki jest przewidziany sposób postępowania w toku aukcji elektronicznej i jakie będą warunki, na jakich wykonawcy będą mogli licytować (minimalne wysokości postąpień):
Informacje dotyczące wykorzystywanego sprzętu elektronicznego, rozwiązań i specyfikacji technicznych w zakresie połączeń:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w aukcji elektronicznej:
Informacje o liczbie etapów aukcji elektronicznej i czasie ich trwania:

Czas trwania:

Czy wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Warunki zamknięcia aukcji elektronicznej:

IV.2) KRYTERIA OCENY OFERT
IV.2.1) Kryteria oceny ofert:
IV.2.2) Kryteria
Kryteria Znaczenie
Cena 60,00
Gwarancja i rękojmia za wady 40,00

IV.2.3) Zastosowanie procedury, o której mowa w art. 24aa ust. 1 ustawy Pzp (przetarg nieograniczony)
Tak
IV.3) Negocjacje z ogłoszeniem, dialog konkurencyjny, partnerstwo innowacyjne
IV.3.1) Informacje na temat negocjacji z ogłoszeniem
Minimalne wymagania, które muszą spełniać wszystkie oferty:

Przewidziane jest zastrzeżenie prawa do udzielenia zamówienia na podstawie ofert wstępnych bez przeprowadzenia negocjacji
Przewidziany jest podział negocjacji na etapy w celu ograniczenia liczby ofert:
Należy podać informacje na temat etapów negocjacji (w tym liczbę etapów):

Informacje dodatkowe


IV.3.2) Informacje na temat dialogu konkurencyjnego
Opis potrzeb i wymagań zamawiającego lub informacja o sposobie uzyskania tego opisu:

Informacja o wysokości nagród dla wykonawców, którzy podczas dialogu konkurencyjnego przedstawili rozwiązania stanowiące podstawę do składania ofert, jeżeli zamawiający przewiduje nagrody:

Wstępny harmonogram postępowania:

Podział dialogu na etapy w celu ograniczenia liczby rozwiązań:
Należy podać informacje na temat etapów dialogu:


Informacje dodatkowe:

IV.3.3) Informacje na temat partnerstwa innowacyjnego
Elementy opisu przedmiotu zamówienia definiujące minimalne wymagania, którym muszą odpowiadać wszystkie oferty:

Podział negocjacji na etapy w celu ograniczeniu liczby ofert podlegających negocjacjom poprzez zastosowanie kryteriów oceny ofert wskazanych w specyfikacji istotnych warunków zamówienia:

Informacje dodatkowe:

IV.4) Licytacja elektroniczna
Adres strony internetowej, na której będzie prowadzona licytacja elektroniczna:
Adres strony internetowej, na której jest dostępny opis przedmiotu zamówienia w licytacji elektronicznej:
Wymagania dotyczące rejestracji i identyfikacji wykonawców w licytacji elektronicznej, w tym wymagania techniczne urządzeń informatycznych:
Sposób postępowania w toku licytacji elektronicznej, w tym określenie minimalnych wysokości postąpień:
Informacje o liczbie etapów licytacji elektronicznej i czasie ich trwania:
Czas trwania:

Wykonawcy, którzy nie złożyli nowych postąpień, zostaną zakwalifikowani do następnego etapu:
Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w licytacji elektronicznej:
Data: godzina:
Termin otwarcia licytacji elektronicznej:
Termin i warunki zamknięcia licytacji elektronicznej:

Istotne dla stron postanowienia, które zostaną wprowadzone do treści zawieranej umowy w sprawie zamówienia publicznego, albo ogólne warunki umowy, albo wzór umowy:

Wymagania dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy:

Informacje dodatkowe:
IV.5) ZMIANA UMOWY
Przewiduje się istotne zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru wykonawcy: Tak
Należy wskazać zakres, charakter zmian oraz warunki wprowadzenia zmian:
1. WZÓR UMOWY stanowi zał. nr 10 do SIWZ. 2. Zamawiający przewiduje możliwości zmian postanowień zawartej Umowy, w stosunku do treści oferty, na podstawie której dokonano wyboru Wykonawcy. Zmiany umowy, w tym zmiany terminu jej realizacji, będą mogły być wprowadzane w związku z zaistnieniem okoliczności, których wystąpienia Strony nie przewidywały w chwili zawierania Umowy. Wskazane okoliczności nie mogą być wywołane zarówno przez którąkolwiek ze Stron, ani nie mogą być przez Strony zawinione i muszą wywoływać ten skutek, iż Umowa nie będzie mogła być wykonana według pierwotnej treści, w szczególności: - jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze Stron rażącą stratą (art. 3571 KC), lub - niemożność osiągnięcia celu umowy, albo też wykonanie Umowy byłoby istotnie utrudnione dla jednej, bądź obu jej Stron. Okoliczności te odnosić się mogą w szczególności do: (a) wystąpienia skrajnie niekorzystnych warunków atmosferycznych, uniemożliwiających terminową realizację robót, np. huraganowe wiatry, nadmierne opady atmosferyczne, powódź lub inne klęski naturalne, (b) ujawnienia w trakcie realizacji zamówienia błędu Zamawiającego (np. w SST, uproszczonej dokumentacji budowlanej, przedmiarze robót), który uniemożliwia realizację przedmiotu Umowy według pierwotnego założenia, (c) konieczności uwzględnienia wpływu ewentualnych robót zamiennych lub dodatkowych na realizację Przedmiotu Umowy, (d) wystąpienia zmian stanu prawnego, w szczególności przepisów podatkowych, przepisów prawa budowlanego lub prawa ochrony środowiska. 3. W sytuacjach określonych w ust. 2 Strony, mając na uwadze poszanowanie wzajemnych interesów, zasady równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń, a przede wszystkim zgodny zamiar wykonania Przedmiotu umowy, określą w niezbędnym zakresie wpływ powyższych okoliczności na dotychczasowe prawa i obowiązki. 4. Niezależnie od postanowień ust. 2 i 3 Umowy, Strony dopuszczają możliwość: (a) zmiany osób, przy pomocy których Wykonawca realizuje Przedmiot Umowy na inne, legitymujące się co najmniej uprawnieniami i doświadczeniem, jakie były niezbędne do wykazania spełnienia warunku udziału w postępowaniu w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, (b) zmian redakcyjnych Umowy, (c) zmian będących następstwem zmian danych Wykonawcy ujawnionych w rejestrach publicznych - w szczególności wystąpienia sukcesji generalnej, następującej w wyniku dozwolonego przekształcenia podmiotu bądź dziedziczenia oraz w przypadkach szczególnej sukcesji z mocy prawa (np. łączenie, dzielenie, przekształcenie spółek), (d) zmian technologicznych oraz innych zmian korzystnych z punktu widzenia realizacji Przedmiotu Umowy, w szczególności przyspieszających realizację, obniżających koszt ponoszony przez Zamawiającego na utrzymanie lub użytkowanie Przedmiotu Umowy bądź zwiększających użyteczność przedmiotu umowy. 5. W okolicznościach, o których mowa w ust. 2-4, wprowadzone zostaną do Umowy stosowne zmiany weryfikujące lub redakcyjne dotyczące brzmienia umowy, bądź wskazujące nowe dane wynikające ze zmian w rejestrach publicznych, albo też kierując się poszanowaniem wzajemnych interesów, zasadą równości Stron oraz ekwiwalentności świadczeń i przede wszystkim zgodnym zamiarem wykonania przedmiotu umowy, wspólnie zostaną określone zmiany korzystne z punktu widzenia realizacji Przedmiotu Umowy. 6. Zamawiający dopuszcza możliwość zmiany Podwykonawcy lub powierzenia wykonania części zakresu umowy nowemu Podwykonawcy, bądź wprowadzenie zmian części Przedmiotu Umowy, które Wykonawca przewidział do realizacji za pomocą Podwykonawców na inne części Przedmiotu Umowy, w tym również na części, których Wykonawca nie wskazał w złożonej przez siebie ofercie. 7. Dopuszcza się zmiany w zakresie treści dokumentów przedstawianych wzajemnie przez Strony w trakcie realizacji Umowy lub sposobu informowania o realizacji Umowy. Zmiana ta nie może spowodować braku informacji niezbędnych Zamawiającemu do prawidłowej realizacji Umowy. 8. Wszelkie zmiany wprowadzane do Umowy dokonywane będą z poszanowaniem obowiązków wynikających z obowiązującego prawa, w tym w szczególności art. 140 ust. 3 i art. 144 ust. 1 i 1e ustawy Pzp. 9. W razie zaistnienia zdarzeń niezależnych od Stron, po dacie zawarcia Umowy, o charakterze działania siły wyższej, które uniemożliwiłyby terminowe wykonanie zobowiązań, Strony zobowiązują się do wspólnego określenia nowego terminu realizacji przedmiotu umowy. 10. Warunki wprowadzenia zmian: (1) inicjowanie zmian - na wniosek Wykonawcy lub Zamawiającego, (2) uzasadnienie zmian, ocena wniosku, (3) zgoda obu Stron. 11. Warunkiem zmiany terminu realizacji Umowy jest zachowanie ciągłości polisy ubezpieczeniowej przedstawionej przez Wykonawcę oraz wniesionego zabezpieczenia należytego wykonania umowy, bez zmiany jego wysokości.
IV.6) INFORMACJE ADMINISTRACYJNE

IV.6.1) Sposób udostępniania informacji o charakterze poufnym (jeżeli dotyczy):

Środki służące ochronie informacji o charakterze poufnym

IV.6.2) Termin składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu:
Data: 2018-05-02, godzina: 09:00,
Skrócenie terminu składania wniosków, ze względu na pilną potrzebę udzielenia zamówienia (przetarg nieograniczony, przetarg ograniczony, negocjacje z ogłoszeniem):

Wskazać powody:

Język lub języki, w jakich mogą być sporządzane oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu
> Oferta musi być sporządzona w języku polskim.
IV.6.3) Termin związania ofertą: do: okres w dniach: 30 (od ostatecznego terminu składania ofert)
IV.6.4) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, w przypadku nieprzyznania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegających zwrotowi środków z pomocy udzielonej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), które miały być przeznaczone na sfinansowanie całości lub części zamówienia: Nie
IV.6.5) Przewiduje się unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia, jeżeli środki służące sfinansowaniu zamówień na badania naukowe lub prace rozwojowe, które zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane Nie
IV.6.6) Informacje dodatkowe:
1. Biuro Nadleśnictwa Przytok jest czynne w godz. 7:00-15:00 w dni robocze, od poniedziałku do piątku, z wyjątkiem 30 kwietnia 2018 r. oraz 1 maja 2018 r. (dzień ustawowo wolny od pracy). 2. W ww. godzinach jest przyjmowana/odbierana korespondencja dotycząca prowadzonego postępowania, w tym również faks i wiadomości przesyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej. 3. Środki ochrony prawnej przysługujące Wykonawcy zostały wskazane w dz. XXIII SIWZ.
ZAŁĄCZNIK I - INFORMACJE DOTYCZĄCE OFERT CZĘŚCIOWYCH






NAJNOWSZE ZLECENIE
Zlecę montaż bramy w budynku gospodarczym z drewna - Nowogród Bobrzańsk
  • Lokalizacja zlecenialubuskie
  • Data dodania21-11-2024
  • Zleceniodawcaosoba fizyczna
Zlecę montaż bramy dwuskrzydłowej w budynku gospodarczym z drewna Zainteresowanych proszę o kontakt. Pozdrawiam.
NAJNOWSZE ZLECENIA
NAJNOWSZE USŁUGI