Postępowanie prowadzone jest samodzielnie przez zamawiającego
Zamówienia publicznego
Modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Mędrzyce
1.1.1 Modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Mędrzyce
Zamówienie udzielane jest w trybie podstawowym na podstawie: art. 275 pkt 1 ustawy
polski
Nazwa zadania:
Modernizacja sieci wodociągowej w miejscowości Mędrzyce
1.0. Rozwiązanie techniczne sieci wodociągowej.
Sieć wodociągową zaprojektowano z rur PVC PN 10 Ø 90 mm, w większości po trasie istniejącego wodociągu ( dla lepszej czytelności planu sytuacyjnego w skali 1 ; 1000 projektowany przewód pokazano jako rozwiązanie alternatywne ).
Włączenia do sieci wodociągowej PVC fi 90 za pomocą trójnika żel. koł. fi 80 mm z zasuwę z miękkim uszczelnieniem klina. Wrzeciono zasuwy należy przedłużyć obudową do zasuw i zabezpieczyć skrzynką żeliwną, którą należy zabezpieczyć prefabrykowaną obudową betonową i oznakować tabliczką z domiarem zawieszoną na stałym obiekcie.
Sieć należy ułożyć na głębokości 1,6 m pod powierzchnią terenu, celem zabezpieczenia przed przemarzaniem. Całość przewodu ułożyć na podsypce piaskowej gr. 20 cm oraz wykonać obsypkę wierzchu rury gr.20 cm piaskiem wolnym od frakcji kamiennych.
Przyłącza do budynków wykonać z rur PE HD PN 10 wg rozwiązań przedstawionych w części graficznej. Włączenie do przewodu głównego za pomocą nawiertek z kluczem i skrzynką "Woda". Włączenie do wewnętrznej instalacji po zamontowaniu nowych wodomierzy, w miejscach wskazanych przez eksploatatora tj. ZUP Świecie nad Osą.
Hydranty p.poż. zamontować zgodnie z lokalizacją w części graficznej. Istniejące hydranty zdemontować po uruchomieniu nowej sieci.
Przewód wodociągowy PE 90 mm w zbliżeniu do budynku stajni (między węzłami 1 i 1a ) wykonać metodą przewiertu sterowanego na długości ok. 93, 0 m.
Przekroczenie rzeki Osy wykonywać w istniejącej rurze ochronnej stalowej fi 159,1 x 7,1 mm.
2.0. Parametry techniczne projektowanej sieci wodociągowej
1. Sieć wodociągowa
PVC PN 10 Ø 90 mm L= 746,0 m
HDPE PN 10 Ø 90 mm L= 123,0 m
2. Przyłącza
- rura HDPE PN 10 fi 63 mm L= 130,0 m
- rura HDPE PN 10 fi 40 mm L= 192,0 m
- rura HDPE PN 10 fi 32 mm L= 146,0 m
3. Studnie żelbet. fi 1200 mm, h = 2,0 m 1 szt.
4. Trójnik żel. koł. fi 80 / 50 mm 2 szt
5. Trójnik żel. koł. fi 80 mm 8 szt
6. Zasuwa żeliwna kołnierzowa fi 50 mm 5 szt.
7. Zasuwa żeliwna kołnierzowa fi 80 mm 6 szt.
8. Hydrant nadziemny fi 80 mm 6 szt.
3.0. Wykonawstwo.
3.1. Zabezpieczenie terenu budowy.
Teren prowadzenia prac związanych z budową sieci wodociągowej należy zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych. W tym celu należy pas prac wygrodzić zastawami drewnianymi lub taśmą do wysokości 1.10m i oznakować.
Minimalna odległość zabezpieczeń od krawędzi wykopu wynosi 1m. Roboty ziemne należy tak prowadzić, aby przed zakończeniem dnia roboczego wykop pod wodociąg został zasypany. Po zmierzchu teren prowadzenia robót należy odpowiednio oznakować i oświetlić.
3.2. Obsługa geodezyjna.
W celu dokładnego wytyczenia lokalizacji projektowanych obiektów, trasy sieci wodociągowej z niezbędnym uzbrojeniem oraz naniesienia w terenie istniejącego uzbrojenia, należy przed przystąpieniem do prac ziemnych zlecić tyczenie specjalistycznej jednostce geodezyjnej.
Przed zasypaniem wykopu należy dokonać inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej. Należy przy tym stosować się do Rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie ( Dz.U. Nr25 z dnia 25 lutego 1995 poz.133).
3.3. Roboty ziemne
Przed przystąpieniem do zasadniczego wykopu spycharką zdjąć wierzchnią warstwę ziemi urodzajnej (ok. 30 cm) odkładając na jedną stronę.
Wykopy zasadniczy należy wykonywać przy użyciu koparki podsiębiernej do głębokości 1,50 m, odkładając urobek (martwicę) na drugą stronę, szalując jednocześnie wykop. W miejscach kolizji i skrzyżowań z uzbrojeniem podziemnym wykopy prowadzić ręcznie. Szalunki ścian wykonywać z bali drewnianych grubości 50 mm (alternatywnie szalunków płytowych typu ciężkiego posiadających atest lub wyprasek stalowych). Wypraski należy układać poziomo.
W odstępach co 2 m dawać poprzeczki pionowe z bali j.w, które będą rozparte za pomocą drewnianych rozpór Ø 12-18 cm, z jednej strony zaklinowane. Pod miejscem oparcia rozpór na poprzeczkach wykonać podbicie przy użyciu tzw. kang /desek/ uniemożliwiających obsuwanie się rozpór. Rozpory i kliny przybijać do pionowych poprzeczek. Alternatywnie zamiast rozpór z bali drewnianych można stosować rozpory stalowe /śruby rzymskie Ø 50mm/.
Po zaszalowaniu i rozparciu górnej części wykopu, po dokonaniu odbioru szalunku przez kierownika budowy, można przystąpić do wykonania najgłębszej części wykopu. Wykop prowadzić ostrożnie by przy opuszczaniu chwytaka koparki nie uszkodzić szalunku wyższej części wykopu. Ziemię spod rozpór należy przerzucać ręcznie w miejsca dostępne dla chwytaka koparki tj między rozpory.
Dla bezpieczeństwa wychodzenia i wchodzenia ludzi z i do wykopu ustawić przynajmniej dwie drabiny odległe od siebie około 5 m, w rejonie pracy ludzi w wykopie.
Praca chwytakiem koparki może odbywać się tylko wówczas, gdy w wykopie w rejonie pracy chwytaka nie przebywają ludzie. Robotnicy pracujący przy wykonywaniu robót ziemnych muszą posiadać na głowie kaski ochronne, a w pasie drogowym dodatkowo stosowne kamizelki odblaskowe. Przy realizacji wykopu zachować wszelkie wymogi bhp dla tego rodzaju robót.
Rury wodociągowe należy układać w wykopie oszalowanym na całej trasie.
Szerokość wykopu pod jeden przewód wynosi 1,00m do zewnętrznej strony szalunków.
Zagłębienie rur liczone do osi 1,65m ppt. czyli pozostałe 20 cm wykopu należy wykonać „ręcznie” przy użyciu łopat, z profilowaniem dna, bez naruszania struktury spodniej warstwy gruntu (tzw. „dokop”).
Rury należy układać na podsypce z piasku średnioziarnistego, grubość podsypki 20 cm. Podsypkę zagęścić do wartości 0,95 zmodyfikowanej wartości Procktora. Obsypkę rury z pisaku średnioziarnistego należy wykonać do wysokości 0.20 m ponad wierzch rury i zagęścić do wskaźnika 0,95 zmodyfikowanej wartości Procktora.
Zasypywanie gruntem rodzimym prowadzić w odwrotnej kolejności t. j. najpierw martwica do wysokości ok. 0,20 m od tereny jednocześnie zagęszczając warstwami 20 cm. Nadmiar odwieźć w miejsce wskazane przez Inwestora. Całością ziemi urodzajnej uzupełnić pozostałość wykopu formując nasyp, który należy również zagęścić.
Po zasypaniu całego wykopu, należy przywrócić teren zajęty pod budowę do stanu pierwotnego oraz przed odbiorem należy wykonać badanie stopnia zagęszczenia gruntu po przekopie.
Przecisk pod Osą jako sterowany wykonać po stwierdzeniu takiej konieczności. Koniecznym jest wstawienie studni fi 1200 w miejscu wskazanym w części graficzne. W studni zamontować węzeł z zasuwą odcinającą. Na zewnątrz studni na rurze ochronnej zamontować tzw. "wąchacz"- rurkę st. oc. fi 25 mm. Studnię oraz wąchacz zaizolować.
3.4. Roboty montażowe sieci wodociągowych wraz z przyłączami.
Sieć wodociągową należy wykonywać z rur PVC PN 10 90 mm, przyłącza z rur HDPE wg zestawienia w punkcie 9.0.
Zagłębienie rur liczone do osi 1,6-1,7m ppt. Przewody PVC łączyć na uszczelki gumowe, do montażu stosować pasty na bazie mydła - nie wolno stosować smarów lub olejów. Przewody PEHD łączyć za pomocą kształtek systemowych.
Połączenia rur z armaturą i węzłami wykonać poprzez zastosowanie kształtek przejściowych.
Ułożony przewód z wyłączeniem połączeń i węzłów przysypać ręcznie do wysokości 20 cm obsypką ponad wierzch rury, do czasu wykonania prób szczelności.
Zmiany kierunków tras przewodów wodociągowych zaprojektowano z zastosowaniem typowych łuków PCV. Dopuszcza się zmianę kierunku poprzez łukowe wygięcie rur PCV, wykorzystując ich elastyczność. W tym przypadku należy spełnić poniższe warunki:
• nie przekraczać dopuszczalnej max strzałki ugięcia – dane producenta,
• nie należy wyginać końca rury przy usztywnionym jej poprzednim odcinku,
• łuki wykonywać należy poprzez oparcie odcinków przewodów co 6,0 m i odgięcie w połowie długości od linii prostej o wielkości normatywne, a następnie przewód przysypać.
W miejscach zastosowania typowych kształtek, łuków PCV, przy zmianie kierunku należy wykonywać bloki oporowe w /g rysunków powtarzalnych. Ponadto bloki oporowe należy montować przy rozgałęzieniach przewodów, kolanach, trójnikach i hydrantach zgodnie z częścią graficzną.
Włączenie do istniejącego wodociągu wykonywać za pomocą kształtek żeliwnych kołnierzowych zgodnie ze schematem montażowym przedstawionym w części rysunkowej. Zasuwę należy przedłużyć obudową teleskopową i zakończyć skrzynką „WODA”.
Przejścia rur PE przez ściany konstrukcyjne budynków wykonać w tulejach dystansowych zabezpieczonych pianką montażową i masą izolacyjną bez rozpuszczalników i benzyn.
3.5. Próba szczelności sieci wodociągowej i dezynfekcja.
3.5.1. Przed zasypaniem wykopu należy przeprowadzić próbę szczelności wodociągu zgodnie z normą PN-8 1/B-10725. Do wykonania próby szczelności należy przystąpić po:
a) całkowitym zakończeniu montażu rurociągów i wzrokowym sprawdzeniu połączeń,
b) rurociąg powinien być przykryty zagęszczoną obsypką,
c) połączenia rurociągu muszą być odkryte,
d) rurociąg odpowietrzyć przez instalację wewnętrzną,
e) napełnienie należy prowadzić z wodociągu istniejącego.
3.5.2. Po wykonaniu pozytywnej próby ciśnieniowej sieć należy dokładnie przepłukać. W przypadku stwierdzenia, że woda z płukanego rurociągu nie odpowiada pod względem bakteriologicznym warunkom wody do picia, konieczna jest dezynfekcja. Dezynfekcje przewodu przeprowadza się wodą chlorowaną (podchloryn wapnia lud sodu zawierający 50 mg Cl /dm3 wody), przy czasie kontaktu 24h. Pozostałość chloru w wodzie po tym okresie powinna wynosić 10 mg Cl /dm3 . Po przeprowadzeniu dezynfekcji rurociąg należy ponownie dobrze przepłukać czystą wodą i wykonać analizę bakteriologiczną.
4.0. Zagospodarowanie terenu po wykonaniu sieci i przyłączy.
Teren robót po zakończeniu prac należy przywrócić do stanu pierwotnego tj. zniwelować, nadmiar urobku wywieźć, uszkodzoną nawierzchnię odtworzyć.
Art. 109 ust. 1 pkt 4